نحوه دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام

نحوه دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام

نحوه دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام 400 286 gohargostaresh
نحوه دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام

چکیده:
چه در حال بازسازی یک حمام قدیمی هستید و چه بخواهید دوغاب کاشی را تازه کنید، دوغاب مجدد یک پروژه DIY عالی برای انجام است. تغییر رنگ آنچنان که به نظر می رسد دشوار نیست و می تواند تفاوت زیادی در ظاهر حمام شما ایجاد کند. این مقاله دستورالعمل‌های گام به گام را در مورد بهترین راه برای دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام مورد بحث قرار می‌دهد. بنابراین حتی اگر در پروژه‌های DIY تازه کار هستید، پیروی از آن آسان است. با دنبال کردن این مراحل و رعایت چند نکته در طول مسیر، می‌توانید در کمترین زمان حمام خود را کاملاً جدید کنید.

1- چگونه می توان تشخیص داد که چه زمانی به دوغاب کاری مجدد نیاز است؟

وقتی نوبت به دوغاب کاری مجدد کاشی‌ و سرامیک حمام می‌رسد، چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

  • اگر متوجه شدید که دوغاب شروع به خراب شدن کرده و رنگ اصلی خود را از دست داده است
  • می خواهید کاشی های خود را دوباره دوغاب کنید.
  • همچنین ممکن است ترک‌های قابل مشاهده را در دوغاب مشاهده کنید،
  • یا با هر تماسی دوغاب فرو ریخته شود.

نشانه دیگری مبنی بر اینکه ممکن است نیاز به دوغاب مجدد باشد این است که اگر بعد از اتمام تمیز کردن، آب در مناطق خاصی باقی بماند – این بدان معناست که درزگیری اطراف کاشی‌ها مختل شده است و نیاز به تزریق مجدد دارد. حتماً در اسرع وقت نسبت به اصلاح مجدد اقدام کنید. اگر نادیده گرفته شود، آسیب ممکن است در طول زمان بدتر شود.

2- نحوه انتخاب نوع مناسب دوغاب کاشی

  • شناسایی نوع مناسب دوغاب برای لایه‌بندی مجدد کاشی‌های حمام می‌تواند چالش برانگیز باشد: بسته به نتیجه مورد نظر، گزینه‌های مختلفی با نتایج متفاوت وجود دارد. با ارزیابی کاشی های موجود شروع کنید تا ببینید در حال حاضر از چه نوع و رنگ دوغاب استفاده می شود. دوغاب های پایه سیمانی و اپوکسی هر دو برای تزریق مجدد مناسب هستند، اما اپوکسی عموماً طول عمر بیشتری دارد و برای کاربرد در مناطق مرطوب مانند حمام بهتر است. علاوه بر این، زمانی که رنگ‌بندی را با رنگی متفاوت از رنگ اولیه انتخاب می‌کنید، حتماً رنگی را انتخاب کنید که ظاهر کاشی شما را تحسین کند. در نهایت، انتخاب و نصب دوغاب کاشی مناسب به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کاشی‌های حمام شما نتیجه دلخواه را به همراه دارد و در طول زمان ماندگاری بیشتری دارد.

3- محل کار خود را آماده کنید و اقدامات احتیاطی ایمنی را انجام دهید

مرحله اول از پروژه دوغاب کاری مجدد کاشی حمام یعنی آماده سازی محل

دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامبک حمام می تواند یک راه ساده برای تغییر دکوراسیون حمام شما باشد، اما مهم است که محل کار خود را به درستی آماده کنید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید. قبل از تزریق مجدد، مطمئن شوید که لوازم مناسب را جمع آوری کنید:

  • دوغاب
  • درزگیر
  • اره یا سوهان دوغاب
  • عینک ایمنی.

هنگامی که کاشی ها را مجدداً درزگیری می کنید، احتیاط کنید تا به کاشی های موجود یا لوله های موجود در دیوار آسیب نرسانید. اگر مجدداً با دوغاب تازه مخلوط می‌کنید، دستکش‌های محافظ و پوشش صورت بپوشید تا از استنشاق ذرات که ممکن است تحریک کننده باشد جلوگیری کنید.

علاوه بر این، با باز کردن پنجره‌ها برای جریان هوای کافی در طول فرآیند مجدد، از تهویه کافی در محل کار خود اطمینان حاصل کنید. داشتن اقدامات احتیاطی مناسب به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که پروژه بازسازی مجدد شما برای همه موفق و ایمن است.

4- حذف دوغاب قدیمی و تمیز کردن کاشی ها

حذف دوغاب قدیمی و تمیز کاری کاشی

دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام یک راه عالی برای بازسازی سطح کاشی شده است، چه روی زمین باشد و چه روی دیوار. این فرآیند با کار خسته کننده حذف دوغاب قدیمی از بین کاشی ها شروع می شود. این را می توان با ترکیبی از چند ابزار، چکش و اسکنه، خراش دستی، اره دوغاب و حتی گریس آرنجی قدیمی خوب انجام داد! هنگامی که تمام دوغاب قدیمی برداشته شد، باید مطمئن شوید که هر گونه کثیفی و نخاله باقیمانده از روی کاشی ها پاک می شود. یک برس سفت و آب گرم و صابون برای انجام این کار کافی است. پس از آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کاشی‌ها را با دوغاب تازه درزگیری کنید که به دیوار/کف حمام شما جان تازه‌ای می‌دهد.

5- اعمال دوغاب جدید بین درزهای کاشی

اکنون که دوغاب قدیمی برداشته شده است و کاشی ها تمیز شده اند، شما آماده شروع فرآیند دوغاب مجدد هستید. با انتخاب نوع مناسب دوغاب برای سطح خود شروع کنید. دوغاب های پایه سیمانی یا اپوکسی هر دو می توانند برای سطوح حمام استفاده شوند. همچنین باید تعیین کنید که چه مقدار دوغاب مورد نیاز است. این بستگی به مقدار دوغابی که در حال جدا کردن آن هستید و بزرگی کاشی های کنار یکدیگر دارد. پس از تعیین میزان دوغاب مورد نیاز، آن را طبق دستورالعمل سازنده با آب مخلوط کنید تا به قوام قابل اجرا برسد درست مثل اینکه دارید کیک درست می کنید!

پس از مخلوط شدن، مقداری از دوغاب جدید را روی یک شناور دوغاب بریزید و شروع به اعمال آن در بین درزهای کاشی کنید. حتما بررسی کنید که عمق اتصالات چقدر است و چقدر باید دوغاب را اعمال کنید تا سرریز نشود. از یک اسفنج مرطوب برای پاک کردن دوغاب اضافی استفاده کنید، سپس اجازه دهید سطح آن حدود 15 دقیقه قبل از استفاده از دوغاب بیشتر خشک شود. هنگامی که همه دوغاب اعمال شد، قبل از استفاده از یک پارچه مرطوب، آن را به مدت یک یا دو ساعت بگذارید تا خشک شود تا باقیمانده ها را بمالید و تمام کنید.

6- آب بندی ناحیه دوغاب شده برای حداکثر دوام

آخرین مرحله در فرآیند دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام یعنی آب بندی ناحیه دوغاب شده

آخرین مرحله در فرآیند دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام ، آب بندی ناحیه دوغاب شده است. این کمک می کند تا دوغاب کاشی شما تازه به نظر برسد و از نفوذ آب در شکاف ها و ایجاد آسیب جلوگیری می کند. برای حداکثر دوام، توصیه می شود از یک درزگیر ضد آب که برای کف و دیوار حمام ساخته شده است، مانند درزگیر اکریلیک یا سیلیکون استفاده کنید. قبل از استفاده از درزگیر، اطمینان حاصل کنید که ناحیه دوغاب‌کاری شده کاملاً خشک و عاری از گرد و غبار است و با جاروبرقی ذرات سست را با یک برس نرم جاروبرقی بکشید. سپس می‌توانید با استفاده از قلم مو یا غلتک، درزگیر را بمالید، مراقب باشید که هیچ گونه اضافی باقی نماند تا رگه‌هایی روی کاشی‌های شما باقی نماند. پس از استفاده، قبل از استفاده از کاشی‌های حمام جدید، درزگیر را حداقل 12 ساعت بگذارید تا خشک شود.

7- مشکلات رایج هنگام دوغاب کاری مجدد کاشی های حمام

دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام می تواند یک کار دشوار باشد و اگر اشتباه انجام شود می تواند منجر به مشکلاتی در خانه شما شود. برای جلوگیری از هر گونه مشکل عمده، قبل از ادامه، مطمئن شوید که فرآیند دوغاب مجدد را از ابتدا تا انتها درک کرده‌اید. علاوه بر این، هنگام استفاده از دوغاب تازه، قبل از اینکه آن را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید، به مدت زمان سفت شدن آن توجه داشته باشید. اگر بگذارید برای مدت طولانی خشک شود می تواند باعث شکننده شدن آن شود و جدا کردن آن سخت تر شود. در نهایت، اطمینان حاصل کنید که باقی مانده دوغاب اضافی را در اسرع وقت تمیز کنید تا آسیب طولانی مدت بر روی سطوح کاشی ایجاد نکند.

8- چگونه کاشی‌های دوغاب کاری شده را نگهداری کنید

نگهداری مناسب کاشی‌های دوغاب شده برای نتایج پایدار ضروری است. دوغاب خوب باید به جلوگیری از رکود آب کمک کند، که می تواند باعث ایجاد کپک و سایر آسیب ها به کاشی و دیوارهای شما شود. برای نگهداری کاشی‌های دوغاب‌بندی شده، حتماً آن‌ها را به‌طور مرتب با صابون یا محلول‌های تمیزکننده دوغاب تمیز کنید، شکاف‌هایی که در طول زمان باز شده‌اند را با دوغاب بیشتری پر کنید و در صورت لزوم به‌طور مرتب دوغاب را تمدید کنید.

9- سوالات متداول

آیا می توانید دوباره روی دوغاب قدیمی دوغاب بزنید؟

اگرچه امکان تزریق مجدد روی دوغاب قدیمی وجود دارد، اما مهم است که قبل از ادامه این پروژه تحقیقات خود را انجام دهید. دوغاب قدیمی ممکن است به دلیل رطوبت، کپک یا عوامل دیگر آسیب دیده یا تغییر رنگ داده باشد. این بدان معنی است که اغلب بهتر است دوغاب قدیمی را با دوغاب تازه جایگزین کنید تا از یک روکش مطمئن و طولانی مدت اطمینان حاصل شود.

قبل از تزریق مجدد چه مقدار دوغاب باید حذف کنم؟

توصیه می شود قبل از استفاده از دوغاب تازه حداقل 2-3 میلی متر از دوغاب قدیمی را جدا کنید. برای انجام این کار، باید از یک چنگک یا تیغه دوغاب برای خراش دادن اضافی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که کاشی های شما چقدر در کنار یکدیگر قرار دارند و چه مقدار فضا ممکن است برای دوغاب جدید مورد نیاز باشد.

از کدام رنگ دوغاب استفاده کنم؟

رنگ دوغابی که انتخاب می کنید می تواند تفاوت زیادی در ظاهر حمام شما ایجاد کند. دوغاب در رنگ‌های متنوعی وجود دارد، بنابراین مهم است که تصمیم بگیرید کدام یک برای انتخاب فضا و کاشی شما بهترین کارایی را دارد. اگر از کاشی‌های سفید یا کم‌رنگ استفاده می‌کنید، دوغاب خاکستری روشن یا بژ معمولاً بهترین گزینه است زیرا کنتراست زیادی ایجاد نمی‌کند. با این حال، کاشی‌های تیره‌تر، خود را بهتر به دوغاب‌های تیره‌تر مانند مشکی زغالی یا آبی سرمه‌ای می‌دهند. در نهایت، مهم است که احساسی را که می‌خواهید ایجاد کنید، در هنگام بازسازی کاشی‌های خود در نظر بگیرید.

بعد از اینکه دوباره دوش گرفتم چقدر باید صبر کنم؟

بسیاری از صاحبان خانه هایی که کاشی های حمام خود را دوباره دوغاب می زنند مطمئن نیستند که چه مدت باید منتظر بمانند تا بتوانند واقعاً از دوش مجدد استفاده کنند. به طور کلی، پس از تزریق مجدد، باید حداقل 24 ساعت قبل از استفاده از آن صبر کنید تا مطمئن شوید که دوغاب به درستی عمل کرده است. با این حال، برای پروژه‌های کوچک‌تر تزریق مجدد که فقط شامل چند کاشی یا ناحیه کوچکی از دوش می‌شوند، انتظار می‌رود تا 12 ساعت پس از تزریق مجدد به منظور زمان کافی برای چسباندن دوغاب صبر کنید.

نتیجه گیری
به راحتی می توان فهمید که تزریق دوغاب می تواند هم مشکل و هم زمان بر باشد، اما یادگیری این فرآیند فوق العاده مفید است. هنگامی که بهترین دوغاب را برای پروژه آشپزخانه یا حمام خود انتخاب کردید، آمادگی بیشتری برای انجام سریع و کارآمد آن خواهید داشت. تا زمانی که به دقت قوام مناسب آب و دوغاب ها را اندازه گیری می کنید، هنگام انجام لبه ها روی هر برش زاویه ای از پارچه های مناسب استفاده کنید و قبل از وارد کردن رطوبت از دوش ها یا منابع بخار به منطقه پروژه، زمانی را برای اطمینان از خشک شدن درست همه چیز در نظر بگیرید – می توانید به نتایج خیره کننده ای دست یابید که مدت ها پس از انجام کار سخت اولیه دوام می آورد. امیدواریم که پروژه خانگی دوغاب کاری مجدد کاشی و سرامیک حمام را با نکته هایی که اعلام کردیم با موفقیت به پایان برسانید.

شرکت ساختمانی

گهر گسترش سیرجان

شرکت گهر گسترش ارائه دهنده خدمات مهندسی صفر تا صد ساختمان سازی و مدیریت ساخت و پروژه

 

پیام مدیر عامل:

ما در شرکت گهر گسترش سیرجان ، بر این باوریم که باید بسته به نیاز مخاطب، به او ارائه خدمت کرد. از این رو سعی کرده ایم تا در کنار بالا بردن سطح آگاهی از فرهنگ و نیاز مخاطب، دانش خود را در زمینه ساختمان افزایش داده و ضمن احترام ویژه برای مشتری‌مان، خدمتی متفاوت ارائه دهیم.

 

با ما در ارتباط باشید:

آدرس دفتر:  سیرجان، انتهای خیابان خواجو، سمت راست، جنب مجتمع امیران

تلفن تماس: 09133458363 – 03442204679

آدرس ایمیل: info@gohargostaresh.ir