انواع ساختمان – جامع ترین مقاله انواع ساختمان

انواع ساختمان – جامع ترین مقاله انواع ساختمان

انواع ساختمان – جامع ترین مقاله انواع ساختمان 1000 1000 gohargostaresh

ساختمان مهم ترین بخش در هر کشور و شهری است که انواع ساختمان بنا به نوع کاربری آن که می تواند شامل مسکونی، اداری، تجاری و… باشد. هر ساختمان نوع اسکلت متفاوتی براساس مصالح متنوعی که در بازار ساخت و ساز هست، دارد که می تواند فلزی، بتنی و… باشد. اگر می خواهید اطلاعاتی در خصوص انواع ساختمان و آشنایی با مصالحی که برای ساخت آن استفاده می شود، کسب کنید با سیپورکس تا انتهای این مقاله همراه باشید.

انواع ساختمان
همانطور که در مقدمه این متن اشاره ای کوچک به نوع کاربری ساختمان و نوع مصالحی که برای ساخت آن استفاده می شود، در ادامه به طور کامل به این مباحث می پردازیم. منظور از ساختمان بناهای ساخته شده با مصالح بنایی (آهن، سیمان، گچ، آجر و …) می‌ باشد.

 

انواع ساختمان ازنظر سازه

ساختمان‌ های بتنی

در اسکلت ساختمان های بتنی همانطور که از نام آن مشخص است، از بتن استفاده شده که معمولا نوع بتن آن، بتن مسلح یا بتن آرمه است. در مقاله بتن چیست؟ ما به انواع بتن اشاره کردیم و برای هر بتن توضیحی مختصر جهت آشنایی ذکر کردیم که در مورد بتن مسلح هم توضیحاتی آورده شده است. در ساختمان های بتنی، سقف‌ ها به وسیله دال بتنی یا تاوه بتنی و یا از سقف‌ های تیرچه بلوک یا سایر سقف‌ های پیش‌ساخته استفاده می‌ شود. این چنین نیست که فکر کنید تمام ستون ها و دیوار ها در این نوع ساختمان باید بتنی باشند؛ بلکه دیوارها می توانند از مصالح دیگر مثل آجر، چوب و یا هر مصالح دیگری به کار برده شوند. ساختمان های بتنی در برابر حوادث طبیعی استحکام بالایی دارند. بخوانید: مزایای استفاده از سقف تیرچه بلوک

مزایای ساختمان های بتنی
ساختمان بتنی
ساختمان بتنی یکی از بهترین مصالح انواع ساختمان

مقاومت بالاتر
شکل پذیری بالا
مقاوم در برابر حریق
هزینه کمتر
معایب ساختمان های بتنی
وزن بالای سازه
اسراف مصالح
نیاز به ساخت سقف کاذب
ساختمان‌ های فلزی
در این مورد از انواع ساختمان برای ساختن ستون‌ ها و پل‌ ها از پروفیل‌های فولادی استفاده می‌ شود. در کشور عزیز ما ایران معمولاً برای ساختن این ستون‌ ها از تیر آهن‌ های I دوبل یا بال پهن‌ های تکی (آهن‌های هاش H) استفاده می‌ شود. برای اتصالات این نوع ساختمان از نبشی-تسمه و برای زیر ستون‌ ها از صفحه فولادی (بیس پلیت) استفاده می‌ شود. برای سقف این نوع سازه می توان از هر مصالح سبکی استفاده نمود. در این نوع ساختمان برای مقابله با زلزله از باد بند های فلزی استفاده می‌ شود.

مزایای ساختمان‌ های فلزی
مقاومت بالا
مقاومت متعادل مصالح
دارا بودن خواص ارتجاعی
ضریب نیروی لرزه‌ای
شکل‌ پذیری آسان
پیشنهاد سیپورکس خواندن مقاله: چگونه از مقاومت یک ساختمان مطلع شویم؟

ساختمان فلزی
ساختمان فلزی مزایا و معایب آن

معایب ساختمان‌ های فلزی
ضعف در برابر حرارت
خوردگی فلز در مقابل عوامل خارجی
تمایل قطعات فشاری به کمانش
جوش نامناسب
ساختمان‌ های بنایی
منظور از ساختمان‌ های بنایی ساختمان‌ هایی هستند که مصالح آن ها از آجر، بلوک سیمانی یا سنگ ساخته شده‌ اند و در آن‌ ها تمام یا قسمتی از بار های قائم توسط دیوار هایی با مصالح بنایی تحمل می‌ شود.

ساختمان بنایی
ساختمان بنایی اسکلت اصلی آن از آجر است.

برای ساختمان‌ های کوچک که در نهایت ۲ طبقه باشند و حداکثر ارتفاع آن‌ ها حداکثر ۸ متر باشند، می‌ توان از این نوع ساختمان استفاده نمود. اسکلت اصلی این نوع ساختمان‌ ها آجری بوده است.
جالب است بدانید: مراحل تولید آجر سفال چگونه است؟
همچنین در ساختمان‌ های آجری معمولاً دیوار های حمال در طبقات مختلف روی هم قرار می‌ گیرند و اغلب پارتیشن‌ ها از دیوارهای حمال می‌ باشند.

ساختمان‌ های خشتی و گلی
اسکلت اصلی این نوع ساختمان‌ ها از خشت خام و گل می‌ باشد که مقاومت بالایی ندارند و اغلب ساختمان های قدیمی از این مصالح استفاده شده اند. تعداد طبقات این نوع ساختمان حداکثر می تواند یک طبقه باشد؛ چراکه بخاطر امنیت ساختمان و مقاومت آن چنین تدبیری اندیشیده شده است.

ساختمان خشتی
ساختمان خشتی و گلی مقاومت کمی دارند.

ساختمان‌ های چوبی
اغلب این نوع ساختمان در بخش های شمالی ایران خیلی کاربرد دارد و کلبه های چوبی شمال ایران گویای زیبایی آن است.
در حال حاضر از چوب خیلی کمتر نسبت به بقیه مصالح دیگر استفاده می شود و به علت کمبود منابع کمتر ساخته می‌ شود.

ساختمان‌ های ترکیبی
ممکن است ساختمانی از دو یا چند نوع از انواع فوق ساخته شود. مانند ساختمان‌های فلزی-بتنی یا فلزی-آجری و …

انواع ساختمان از لحاظ نوع کاربری
تجاری
مسکونی
اداری
صنعتی
کشاورزی
ورزشی
خدماتی

انواع ساختمان از لحاظ اهمیت
انواع ساختمان به تفکیک اهمیت آن به 4 گروه زیر دسته بندی می شود:
گروه 1) ساختمان با اهمیت خیلی زیاد:
بیمارستان‌ ها، مراکز آتش‌ نشانی، تأسیسات آبرسانی، نیروگاه‌ ها، برج‌ های مراقبت، مخابرات، رادیو و تلویزیون، تأسیسات انتظامی، مراکز کمک رسانی در این دسته قرار می گیرد. مقاومت این ساختمان ها از هر جهت بسیار اهمیت دارد و باید از مصالح استاندارد و مقاوم استفاده نمود.
گروه 2) ساختمان با اهمیت زیاد:
ساختمان‌ های با اهمیت زیاد به سه گروه کلی تقسیم می‌شود:
1) ساختمان‌ هایی که خرابی آن‌ها موجب تلفات جانی و مالی زیاد می‌شود. مانند: فروشگاه‌ های برزگ، ورزشگاه‌ ها، سینما ها، مدارس و …
2) ساختمان‌ هایی که از بین رفتن آن‌ ها باعث از دست رفتن ثروت ملی می‌شود. مانند: مراکز نگهداری اسناد و مدارک ملی، موزه‌ها و …
3) ساختمان‌ هایی که خرابی آن‌ ها باعث آتش‌سوزی و ایجاد آلودگی محیط زیست می‌شوند. مانند: پالایشگاه‌ ها، مراکز سوخت‌ رسانی و …
گروه ۳) ساختمان‌ های با اهمیت متوسط:
این ساختمان‌ ها شامل کلیه ساختمان‌ های مشمول این آیین‌نامه، به جز ساختمان‌های عنوان شده در سه گروه دیگر می‌باشند. ساختمان‌ های مسکونی و اداری و تجاری، هتل‌ها، پارکینگ‌ های چند طبقه، انبارها، کارگاه‌ ها، ساختمان‌ های صنعتی
گروه 4) ساختمان‌ های با اهمیت کم:
این گروه شامل دو دسته زیر است:
1) ساختمان‌ هایی که خسارت نسبتاً کمی از خرابی آن‌ ها حادث می‌شود و احتمال بروز تلفات جانی انسانی در آن‌ها بسیار کم است، مانند انبار های کشاورزی و سالن‌ های نگهداری دام.
2) ساختمان‌ های موقتی که مدت بهره‌ برداری از آن‌ها کمتر از ۲ سال است.
امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کاملی در خصوص انواع ساختمان کسب کرده باشید.

 

شرکت ساختمانی

گهر گسترش سیرجان

شرکت گهر گسترش ارائه دهنده خدمات مهندسی صفر تا صد ساختمان سازی و مدیریت ساخت و پروژه

 

پیام مدیر عامل:

ما در شرکت گهر گسترش سیرجان ، بر این باوریم که باید بسته به نیاز مخاطب، به او ارائه خدمت کرد. از این رو سعی کرده ایم تا در کنار بالا بردن سطح آگاهی از فرهنگ و نیاز مخاطب، دانش خود را در زمینه ساختمان افزایش داده و ضمن احترام ویژه برای مشتری‌مان، خدمتی متفاوت ارائه دهیم.

 

با ما در ارتباط باشید:

آدرس دفتر:  سیرجان، انتهای خیابان خواجو، سمت راست، جنب مجتمع امیران

تلفن تماس: 09133458363 – 03442204679

آدرس ایمیل: info@gohargostaresh.ir